Trails
18. 08. 2015

NEJVĚTŠÍ PECKY LIVIGNA - 2.DÍL - BIKEPARK MOTTOLINO

V dalším dílu průvodce špičkovou bikovou destinací míříme do vyhlášeného bikeparku Mottolino. Tak copak tu mají nového?!

Po povedeném dnu s novými flow traily na protějším kopci, které jsme vám představili v úvodním dílu, míříme do bikeparku Mottolino. Ten zaslouženě patří mezi nejvyhlášenější v Evropě - nejen že pravidelně hostí elitní závody, ale hlavně disponuje širokou sítí trailů různé obtížnosti tvořících ucelenou a dobře navazující síť. Pod stejnojmennou lanovkou s převýšením nějakých 600 metrů tu najdete celkem 13 trailů ve třech obtížnostech. Všechny je vám popisovat nebudeme, tady to totiž máte komplet. Takže už jen zbývá položit dvě kvalitní výzkumné otázky a můžeme vyrazit: Co tu mají nového? A zajezdí si tu vůbec normální člověk, nebo je to jen pro pravověrné sjezdaře?

 

Naše pozornost se zaměřuje na nový trail EAS 23. Otevřený byl v minulém roce, letos doladěný a dodělaný. Přes 4 kilometry délka, spousta zatáček a spousta "houpáků", nula extrémních úseků. Na první pohled nezapře geny moderních flow trailů. Takže?

 

U nás dobrý! Trail se zábavně vlní ve vrstevnici svahu, nikdy nejde do příliš prudkého sklonu, přesto nechybí rychlé pasáže, otáčí se ve velkých, pečlivě a dobře vymodelovaných klopkách. Interně si ho vyhlašujeme nejzábavnějším trailem bikeparku a vlastně dost možná je to jeden z nejlepších "umělých" trailů, které jsme za poslední dobu jeli. Tím spíš, že bude bavit opravdu širokou paletu bikerů.

 

Po čtyřech kilometrech kvalitního představení "EAS 23" končí a krátkým traverzem se noří do lesa. Dál máte na výběr z dvou červených trailů a dvou černých. Nechybí zpestřující north-shore pasáže. A furt dobrý! Postupně zkoušíme i další "červené", tedy all-mountain/enduro friendly traily - každý je trochu jiný, každý nás baví.

 

Po pár jízdách vám zaručeně vyprahne. Nejvyšší čas načepovat poctivě namíchaný radler. Restauraci na horní stanici lanovky určitě můžeme doporučit i na jídlo - za standardních osm až deset éček se tu v pohodě najíte. Není to sice taková paráda jak české meníčko za 50, ale dá se.

 

OK, takže jsme si trochu odfrkli a jdeme se podívat, copak tu máme dále.

 

Když se spustíte od lanovky doprava traily "Flow line" nebo "Take it easy", nejenže si opět pěkně zajezdíte, ale záhy se můžete odpojit na exkurzi tří pěkných dirtových lajn, kde lehce natočíte nějaké letové hodiny.

 

A máme tu další novinku. Nad dirty přibyl v letošním roce k sérii tří standardních dropů nový macek. Ozzi chvíli tvrdil, že nemá rád dropy, pak šel a bez mrknutí oka to tam poslal. Co na tom, že měl pod zadkem all-mountain Blizzarda se 140mm zdvihu. Hehe. Jak se slovensky píše "hovado"?!:)

 

Při pokračování máte na výběr opět z několika různě obtížných variant. Pokud neaspirujete na pilotní průkaz jako Ozzi a spíš preferujete lama bajking s oběma koly na zemi jako já, žádný strach, vše je dobře označeno a dá se v pohodě objet. Okej, takže to bychom v rychlosti měli novinky letošního roku v bikeparku Mottolino. Týden po našem odjezdu se otevřel nový černý trail "Sic 58", takže ten si necháme na příště. A co dál? To bysme nebyli my, abychom pro vás neměli v rukávu nějakého pěkného žolíka...

 

Pokud vás z brázdění bikeparku už bolí pacičky, ale v kapse vás hřeje nevyjetá šalinkarta, tak alou zpátky na kopec...máme pro vás totiž ještě jeden moc pěkný trail! Od lanovky doprava vezmete buď "Flow line" nebo "Take it easy" a sjedete do sedla Passo d´Eira. Odtud trocha tlačení a za chvíli jste na hřebenovém trailu na vyhlídku La Pare, odkud garantujeme fantastický, vlastně úplně nejlepší výhled na Lago di Livigno. Parádní výlet, i s kochačkou vám zabere tak dvě hoďky. Není se kde ztratit, je to ten kopec s křížem přímo nad jezerem, trasu máte zakreslenou i v mapce bikeparku.

 

Tady vám prostě bude chutnat...

 

Tak na zdraví!

 

Takže cestou dolů si to pojďme opět zrekapitulovat. Žádné dlouhé kecy. Mottolino je super! Spousta možností, spousta variant. Rozhodně se tu vyblbne každý, kdo už někdy držel řidítka. Ani full tu není podmínkou. Nebojíme se říct, že jsme si tu užili víc než na nových flow trailech na protějším Carosellu. Cena za celodenní permici na lanovku 29 éček je férová a dobrá investice, není co řešit, doporučujeme. I druhý den u nás tedy Livigno zabodovalo. Zbývá poslední disciplína. To nejlepší nakonec? Pořádný horský přejezd! Už brzy...