Trails
18. 07. 2018

LIVIGNO - NOVINKY, TIPY A TRIKY NA SEZONU 2018

S místníma guidama jedné z nejpopulárnějších bikových destinací jsme posbírali novinky na letošní sezonu. Stav trailů, nové traily, nové lanovky a spousta dalšího. Čtěte, než vyrazíte!

Začínáme v srdci bikového Livigna, kterým je bikepark Mottolino. To, že se Mottolino protkané 14 hezky různorodýma lajnama řadí do evropské elity, není žádná novinka. Své si tady najdou jak experti tak začátečníci. Kvalita trailů samozřejmě stále špička, přibyly i zajímavé northshorové pasáže, stav trailů při naší návštěvě (začátek července) už ale nebyl optimální - na některých trailech byly znát vybržděné rolety. Podle místňáků je na vině dlouhé velmi suché počasí úvodu letní sezony, které dává trailům extrémně zabrat a značně komplikuje údržbu. Na začátku sezony to sice úplně nepotěší, i tak ale den strávený na Mottolinu zase TOP. Jdeme dál.

 

Jedinou novinkou na východní straně údolí, tedy na Mottolinu, je trail Camanel s modročervenou obtížností určený také pro e-biky, který vede ke stejnojmenné horské chatě. Ten plní dvě funkce. Zaprvé okruhuje druhou stranu bikeparku (střední část byla ještě ve výstavbě) a zadruhé je vynikající propojkou na klasický panorama trail, který v úbočí pokračuje do Val delle Mine.

 

Za nejdůležitější věc však považujeme, že se na Mottolino po Nine Knights opět vrátil vrak Fiatu G91, u kterého se dělají boží fotky pro machrování na instáči a tak;)

 

Zásadní novinku hlásí i druhá strana. Na Carosello vede nová lanovka, která 1000 výškových metrů překoná za svižných 10 minut. Důležité je, že od minulé sezony jde konečně koupit i společná permice na lanovky na obou stranách údolí. A co víc - pokud se v termínu začátku letní sezony nebo jejího konce (druhá půlka září) ubytujete v některém z vybraných hotelů nebo apartmánů, permici na lanovky máte zdarma.

 

I na Carosellu hlásí trailovou posilu. Je jím 4,2 kilometru dlouhý trail Bikers United, který kombinuje koncept flowtrailové DNA celého kopce s trochu techničtější náročností. Tu představuje pár dropíků, překážek a drsnější povrch trailu. Velmi příjemné rozšíření, jen nečekejte žádné kamenné orgie. Dalším rozšířením je na rozvoj techniky pro začátečníky určený Bike Academy trail, který je dlouhý téměř 5 kilometru. Celkově tak má Carosello 40 kilometrů trailů, 30 kilometrů z nich bylo postaveno v posledních 3 letech. Poptali jsme se na plány dalšího rozvoje - expanze bude určitě už pomalejší a rozvážnější, protože se blíží hranici možností údržby.

 

A jeden tip pro gastrobikery. Pokud si projedete panorama trail do Val delle Mine, rozhodně se zastavte na statku Alpe Mine, který najdete 500 metrů nad vyústěním trailu na šotolinu. Vaří tu božsky a pivo tu chutná taky tak nějak líp;)

 

Pokud se nemýlíme, novinkou je také proznačení a učesání horské stezky na Monte delle Rezze, která vyráží od horní stanice Carosella a dostala název Madanon trail.

 

Trail sice není zokruhovaný, ale pozornost si rozhodně zaslouží. Je tu jednoznačně nejúchvatnější výhled na Livigno, což oceníte především pokud si počkáte na východ slunce.

 

Tak a jsme na konci novinek. Ale nebojte. tohle byl jen takový předkrm. To nejlepší z letošní návštěvy vám teprve chystáme. Zůstaňte na příjmu;)

 

HLEDÁTE VÍC INFORMACÍ O LIVIGNU? TADY MÁME TIPY Z NAŠÍ POSLEDNÍ NÁVŠTĚVY, MRKNĚTE I NA TUTO LAHŮDKU NEBO TADY MÁTE NÁŠ STARŠÍ REPORT S OPĚT PARÁDNÍMI TRAILY. POKUD NECHCETE PŘIJÍT O NOVINKY Z DALŠÍCH LOKALIT - PŘIDEJTE SE K NÁM NA FACEBOOKU, AŤ TO MÁTE VŽDYCKY PRVNÍ.