Trails
16. 09. 2013

LUHAČOVSKO: S BIKEM DO LÁZNÍ

Co tak udělat malou změnu? Trochu si pro jednou udělat bikování zajímavější. spojit bike s trochou netradičního odpočinku. Ráno se vyřádit v kopcích, odpoledne lehnout k vodě a večer si prokorzovat kolonádu a vyzkoušet vyhlášené minerální prameny. To nezní špatně, ne?

Zatímco bikerskou pozornost na sebe strhávají především trailová centra v Jizerkách a Rychlebských horách, v dalších koutech naší země nenápadně rostou další zajímavé lokality s rozvíjející se infrastrukturou pro milovníky terénní cyklistiky.

 

Jedním z takových míst je Luhačovsko, kde se v kopcích nad známým lázeňským městem rozbíhají Komonecké stezky - menší síť různě náročných bikových tras po tradičních lesních cestách a stezkách. K trasám jsou pro vás připravené podrobné mapy, servisní zázemí, služby pro cyklisty a také vhodné ubytování.

 

K tomu si připočtěte neobyčejnou atmosféru populární lázeňské oblasti s bohatým společenským životem a rázem máte před sebou parádní tip na výlet nebo rovnou dovolenou. Tak to pojďme projet!

TIP: Nejznámější luhačovický minerální pramen je Vincentka. V lázeňství se používá zejména k inhalačním a pitným kúrám při nemocech cest dýchacích, dále hlasivek, poruchách výměny látkové a žaludečních vředech. Jméno dostal podle hraběte Vicence ze šlechtického rodu Serényiů, který zde koncem 18. století dal postavit první léčebná a ubytovací zařízení. Pramen můžete vyzkoušet přímo na lázeňské kolonádě.

 

Start si dáváme u bikeshopu BiFu, který je ideálně situovaný hned vedle železničního i autobusového nádraží, uprostřed Luhačovic – zaparkujete, vezmete mapku, dokoupíte věci, které jste opět zapomněli doma u dveří, a na cestu dostanete salvu dobrých rad od místních znalců. Stačí pár šlápnutí a jste venku z města.

 

Teď nás čeká nepopulární nabírání výškových metrů, ale světe div se, stoupání v kulisách výstavních luk Luhačovského Zálesí je vlastně za odměnu.

 

Malá políčka, šťavnaté pastviny, ovečky a krávy, nekonečné louky a první hradba hustých lesů.

 

Prostě "to je pohoda, když je pohoda".

 

Stoupáme nad Biskupice, pak nad Pozlovicemi k Malenisku.

 

A když se u cesty objeví starý kombajn, samozřejmě musíme přibrzdit. Jen blázen by si nechtěl sednout do luxusní kabiny, že...

 

No nic, kombajnéři z nás asi nebudou, tak šlapeme dál. Hřeben se blíží, už to cítíme v kostech.

 

A jsme v Malenisku, malé vesničce proslulé zázračným pramenem, u kterého byl postaven poutní kostel. Pramen má na svědomí několik zázračných uzdravení, které popisují legendy už z 18. století. Pár doušků po dlouhém stoupání nám přichází vhod, ale jestli se dnes dočkáme i zázraku, nevíme. Bác. Blesk z čistého nebe. Zázrak je tady! O pár desítek metrů níž je hospoda, kde otvírají až odpoledne. Jenže zázraky se dějí a když pěkně poprosíme, hodná paní hospodská kvůli nám otvírá o hodinu dřív. Pivo a klobáska je na stole, zaplaťpánbůh!

 

Tak a konečně na Komonecké stezky! Jejich trasy se motají kolem Komonce, téměř sedmisetmetrové dominanty širokého okolí, a jsou výluhem nejlepších terénu v celé lokalitě. Našimi průvodci jsou hlavně terénní lesní cesty, k tomu se čas od času připlétají úzké stezky a pěkné techničtější pasáže. Nečekejte singltrekové orgie, je to takové typické české lesní bikování.

 

Zadarmo to není, převýšení a členitost kopců si vás tady pěkně proklepnou. Odměnou je ale několik hezkých úseků.

 

Když se pak u svačiny podíváte do mapy, zjistíte, že po moc pěkném hřebenu by se dalo plynule pokračovat až nad Vizovice

TIP: Napojení na Vizovické vrchy výrazně rozšíří možnosti zážitků vaší návštěvy. Report, GPX a praktické info z jejich hřebene najdete tady.

 

A za druhým kopcem už začínají tajemné Bílé Karpaty. Tady to rozhodně na jeden den není.

 

Den se pomalu krátí a když padáme z kopců zpět do údolí, je na čase přemýšlet, jaký je další plán.

 

Normálně bychom naházeli kola do auta a pádili domů. Ale tady by to byla hloupost. Ke sladkému poležení nás lákají břehy Luhačovské přehrady, hned vedle se můžeme osvěžit v bazénu s tobogány, kousek začíná lázeňská promenáda s léčivými prameny a křupavými oplatky. Jen si vybrat!

 

A to je právě hlavní trumf Luhačovicka, díky kterému nás to tady bavilo. Solidní bikování v pěkném prostředí doplňuje funkční infrastruktura, která vám výrazně ulehčí a zpříjemní návštěvu. Zážitky umocňuje originální lázeňská atmosféra.

 

 

 

 

Nástupní bod: Luhačovice

Cíl:  Luhačovice

Délka: 33 km

Nastoupáno: 924 m

Povrch: 10% lesní stezky, 60% lesní cesty, 30% asfalt

Obtížnost: Střední – trasy bez technických extrémů, které zvládne každý biker. Členitý terén ale chce dobrou fyzičku.

Orientace: Jednoduchá – trasy jsou dobře značeny. Na vybraných místech dostanete také leták s mapkou a popisem tras.

Možnosti občerstvení a ubytování: V polovině trasy hospoda v Malenisku, pak až hotel Vega při klesání do údolí. Přímo v Luhačovicích a okolí je to penziony, restauracemi a hospodami doslova přecpáno.

Užitečný odkaz: turistický portál Luhačovského zálesí

Highlights: připravená infrastruktura, atmosféra lázní a doplňkové aktivity

 

Hodnocení Trail-Busters: Solidní bikování v pěkném prostředí doplňuje funkční infrastruktura, která vám ulehčí a zpříjemní návštěvu. Zážitky výrazně umocňuje originální lázeňská atmosféra. K dokonalosti bohužel zatím chybí víc zajímavých úseků úzkých lesních stezek..

 

GPX download: