Trails
18. 03. 2012

BRNO JE ZLATÁ LOĎ

Co musíte udělat proto, abyste si užili skvělé traily v neobyčejné krajině? Letět přes půl zeměkoule? Sedět za volantem aspoň 12 hodin? Kdepak. Někdy stačí otevřít oči a prozkoumat, co máte za domem.

Vítejte v Brně. Pokud jste fanoušek památek, pak byste neměl minout historické dominanty města - Petrov, přesněji katedrálu sv. Petra a Pavla, která to dotáhla až na českou desetikorunu, a Špilberk, který přečkal celou řadu obléhání mocnými vojsky i komunismus.

 

Nebo můžete odpoledne vyrazit na kolo. Severní části Brna dominuje bývalý lom pod kopcem Hády a hned kousek od něj je další opuštěný lom na Kopaninách. Bezprostřední blízkost města, neobyčejné prostředí lomu a řada zajímavých trailů a technických pasáží, vytváří opravdu jedinečnou kombinaci, která stojí za prozkoumání.

 

Z náhorní plošiny, která je oblibeným a frekventovaným místem milostných dostaveníček, startuje první laskomina. Sotva pár desítek centimetrů široká cestička po uzoučkém skalnatém hřbetu lemovaném desetimetrovou propastí nedává prostor pro chybu. Chce to ruce chirurga a srdíčko mariňáka.

 

Snad z každého úhlu vypadá tento hřebínek sexy, ale stejně tak objektiv klame při posuzování obtížnosti. Nejlepší způsob je obhlédnout si to na vlastní kůži. Jestli to na vás bude moc lehké, vrátíme vám vstupné.

 

Když se proskotačíte lomem o pár galerií níž, dostanete se na kolmou hranu padající do údolí Růženina lomu. V létě byste pod sebou viděli neoficiální naturistickou pláž, ale po zimě je tu naštěstí ještě morálně bezpečno.

 

Prakticky všude máte příležitost na malý sjezdík na některé z mnoha hald a útesů jednotlivých galerií lomu. Kulisy města tomu dodávají neopakovatelnou atmosféru. Záleží jen na vašem apetitu a zručnosti.

 

Když už máte lom nad Velkou Klajdovkou prozkoumaný, je čas se přesunout. Kousek stranou, na druhé straně silnice na Ochoz, mimo proudy milenců a nedělních výletníku, stojí lom na Kopaninách. Není tu tolik zákoutí jako na Klajdě, ale nuda to taky není.

 

 

Hned na prostřední galerii najdete vyšperkovanou rockgarden, za kterou by se nemuseli stydět ani v Kanadě.

 

 A když si dáte záležet, za hlubokou průrvou najdete i obrovskou kamennou plotnu.

 

Bylo by toho ještě víc, ale na jedno odpoledne je to tak akorát. No a na závěr si dejte v některé z blízkých hospod třeba zvěřinový guláš jako my a  popřemýšlejte, jestli je vždycky potřeba letět přes půl světa nebo sedět za volantem 12 hodin, abyste zažili parádní věci ;-)