Trails
20. 08. 2018

VELKÝ PŘEHLED: TO NEJLEPŠÍ Z DRUHÉ SÉRIE ZAPOMENUTÝCH PŘÍBĚHŮ

V uplynulém roce jsme vám naservítovali osm výprav z tradičních bikových center za zajímavými, neznámými i tajemnými cíli ve všech koutech naší země. Která trasa je technicky nejnáročnější, který cíl nejatraktivnější, kam se vydat i s dětmi? Mrkněte jak máme doma krásně, tohle je prostě koncentrovaná inspirace!

Začalo to skoro jako akční film. Když se mi před rokem ozvali z CzechTourismu s nápadem udělat seriál spojující baroko, které se stalo v minulém roce hlavním motivem propagace cestovního ruchu Česka, s bikovými centry, tak aby návštěvníci mohli v lokalitě zůstat o pár dnů déle, nenápadně jsem si klepal na čelo. Najít atraktivní bikovou trasu, neprofláklý barokní cíl, navíc v dostupném okruhu kolem trailcenter? „Samozřejmě chlapci, nemožné na počkání, zázraky do druhého dne. A kámen mudrců byste vyrobit nechtěli? Vždyť tohle je mission impossible!“ Odpověděl jsem mile. Pak mi to ale nedalo a na pár dnů jsem se ponořil do map a útrob internetu. Roztříštěné dílky bikové detektivky se pomalu začaly skládat k sobě. „Možná to přece jen půjde…“

Šlo to. A byla to parádní zábava i skvělá zkušenost. Je to skoro až klišé. Člověka to furt táhne někam daleko, na druhou stranu zeměkoule. Jenže když se ohlédnu, právě z našich domácích příběhů, poznání dalších a dalších skvělých lokalit ukrytých v českých a moravských zemích mi zůstávají, možná ne nejsilnější, spíš nejspokojenější a nejhřejivější zážitky. Jasně. Těžko můžeme konkurovat alpským zemím v rozlehlosti nebo spektakulárnosti horských panoramat, nemáme ani opravdovou divočinu jako třeba Amerika. V jednom ale kralujeme. Snad nikde jinde na zeměkouli nenajdete tolik napínavých příběhů z daleké i blízké historie, které nenápadně protkávají celou naši krajinu.“ Když se ohlédnu za naším právě skončeným seriálem, jsem hrdý na rozmanitost naší země. Musím uznat, že Česko je prostě nefalšovaná „země příběhů.“ Je skvělé ho poznávat!

 

NEJVÝHLEDOVĚJŠÍ: JEDEN KLÁŠTER, PĚT SET PŘÍBĚHŮ / Návaznost na Bikepark Dolní Morava

Úvodní příběh dokazuje, že i v blízkosti populárních, turisticky exponovaných lokalit můžete najít nečekaný klid a mír. Tato trasa se blýskla hlavně fantastickými výhledy, k tomu tu potkáte jedinečnou historii československého opevnění a výpravu zakončí smutný příběh krásného kláštera. Chcete vyrazit? Tady máte vše potřebné.

 

NEJKLIDNĚJŠÍ: SCHODY DO NEBE POD ORLICKÝMI HORAMI / Návaznost na Bikepark Peklák

V druhém dílu jsme vyrazili do turistickým ruchem málo postiženého podhůří Orlických hor a první bonus nás čekal hned na startu - Peklák patří sice mezi menší bikeparky, jeho zábavnost ale rozhodně stojí za vyzkoušení! Při konečném sčítání nám pak vyšla příjemně klidná vyjížďka s řadou zajímavostí a pěkných míst, vhodná i pro vyjížďku s méně zdatným partnerem. Chcete vyrazit? Tady máte vše potřebné.

 

NEJPOHODOVĚJŠÍ: PROKLETÁ KAPLE NAD MORAVSKOU SAHAROU / Návaznost na Trail of Life

Toto je náš tajný žolík. Málo známá lokalita, minimum výškových metrů, maximum zážitků a zajímavých míst. Trasa vhodná i pro výlet s dětmi. Pokud máte rádi víno a folklór, připiště si plus milion bodů. Chcete vyrazit? Tady máte vše potřebné.

 

NEJNÁROČNĚJŠÍ: VÝPRAVA DO ZLATÉ ZEMĚ / Návaznost na Rychlebské stezky

Staré štoly, jámy, haldy, propadliny a vstupy do podzemí se kolem vás budou střídat v těžko uvěřitelném tempu. Trefa do černého pro milovníky dobrodružství a historie. Jen si dejte pozor při plánování, kraj je těžce poznamenaný kůrovcovou kalamitou a stav lesních stezek hodně nevyzpytatelný. Chcete vyrazit? Tady máte vše potřebné.

 

NEJRŮZNORODĚJŠÍ: NA VLNÁCH ČESKÉHO MOŘE / Návaznost na Bikepark Lipno a Singletrail Frymburk Lipno

Sezónní přelidněnost, vyšší ceny ubytování. Vyplatí se na jih Čech vůbec vyrazit s bikem? Odpověď je jasná. Rozhodně ano! Tak zajímavou a různorodou trasu jsme už dlouho nejeli. Bikerská duše tu bude navýsost spokojená. Přesvědčte se sami. Tady máte vše potřebné.

 

NEJTECHNIČTĚJŠÍ: ODHALENÍ FALEŠNÉHO KARLŠTEJNU / Návaznost na Cyklo Aréna Vysočina

Ráno začnete kocháním, pak krásné a náročné přírodní bikování, k tomu trocha historie a na závěr dne zábavný mix trailů. Jeden z nejlepších terénních okruhů široko daleko. Skvělé bikové menu, to se vsaďte. Chcete vyrazit? Tady máte vše potřebné.

 

NEJTAJEMNĚJŠÍ: CESTA DO NITRA ČESKÉHO MORDORU / Návaznost na Trail Park Klínovec

Pokud se jedná o tajemnost, Krušné hory nemají v Česku konkurenci. Zaniklé vesnice, prastaré štoly, přírodou dávno pohlcené zbytky lidského snažení. Jedna z našich nejzajímavějších výprav celého seriálu. Doporučujeme! Chcete vyrazit? Tady máte vše potřebné.

 

NEJZÁŽITKOVĚJŠÍ: POKLAD NA ZELENÉ HRANICI / Návaznost na Trutnov Trails

Snad nikde jinde v naší republice nenajdete tak nerozlučné spojení výborného bikování s historickými zajímavostmi, vše nebývale okořeněno starými příběhy kdysi bohatého, pak zničeného, dnes však znovu probouzejícího se kraje. Sem se prostě musíte vydat. Chcete vyrazit? Tady máte vše potřebné.