Trails
30. 10. 2015

KRALICKÝ SNĚŽNÍK: ZE ZLATÉHO FONDU ČESKÝCH TRAILŮ

Nebudeme to nějak okecávat. Tohle je jeden z nejlepších trailů v Česku. Nevěříte?

Podzim v plném proudu, slunce se před chvílí vykotoulalo nad obzor, na loukách se ještě líně převalují ranní mlhy, božský klid, trochu kosa. My už stojíme v sedle nad Hynčicemi pod Sušinou, zapadlém údolí pohraničního kraje. Čeká nás tu totiž okruh kolem Králického Sněžníku a - klidně to prozradíme rovnou - jedno z nejlepších bikování v Česku.

 

Výhoda našeho startovního bodu je, že jsme překvapivě rychle přímo pod hřebenem. Samotnému vrcholu se dnes vyhneme - je to NPR, takže nechceme být za zločince. Ale...

 

...to vůbec nevadí! Kousek nad Adeliným pramenem se napojujeme na zeleně značenou stezku kopírující hranici. Takže? Šutříky, kořeny, přitom flow jak bič. Úsek má poctivých 5 kiláků. Až do Kladského sedla si samou radostí skoro nevydechneme.

 

Ze sedla bychom mohli pokračovat dál na hřeben Rychlebských hor, kde divokou přírodou neméně boží hraniční trail pokračuje další desítky kilometrů (report z přejezdu TADY). My jsme tu ale dnes kvůli Králickému Sněžníku, takže rychlebskou srdcovku necháváme ladem a točíme se do Polska.

 

Celkem nudné a zdlouhavé traverzování králickými svahy na horskou chatu Schronisko Na Śnieżniku zachraňují rozzářené podzimní barvy a vrchovatý talíř vyhlášeného polského bigosu (na chatě berou koruny i éčka).

 

Tak co tu máme dál?

 

Kousek za chatou se odpojujeme z kamenité, už tak celkem technické lesní cesty, chvilku tlačíme a jsme na Malém Sněžníku. A teď to začíná být opravdu zajímavé!

 

Trail se probíjí krásnou, divokou přírodou...

 

...jedna náročná technická pasáž stíhá druhou.

 

Všechno se dá jet. Těžký, ale férový terén. Kořeny, šutry a skalky. Vyšší dívčí. Sotva vyřešíte jednu pasáž, už padáte do druhé. Dáte jich pár za sebou a najednou cítíte, jak vás pohlcuje vlna flow. Ne toho trendy vybagrovaného flow, ale starého dobrého špinavého oldskůl bikingu. Toho, při kterém překonáváte sami sebe, při kterém se musíte o zážitky poprat a zasloužit. Až mi slza ukápla!

 

No a k tomu ty výhledy...

 

...z rozhledny na Klepáči to obzvláště na polskou stranu teď na podzim stojí za to. Zasloužená třešinka na dortu. Mňam a mlask.

 

Až na Horní Moravu je to extratřída. Odsud bychom mohli ještě pokračovat po hřebenu, ale po nedávné kalamitě je tu ještě hodně napadaných stromů. Takže to točíme dolů do Dolní Moravy. Vyplatí se neminout červenou značku směřující na parkoviště Pod Klepáčem a vyzkoušet si část erzety dolnomoravského endura. Zbývá se promotat přes kopečky do Hynčic a máme hotovo.

 

V nohách poctivá dávka kilometrů, hlava narvaná k prasknutí terénními endorfiny. Člověk by řekl, že lepší to být už nemůže. A ono jo. Zastavujeme v Penzionu Kolovna, z kterého nás kluci dnes provázeli, a naráz mám před sebou talíř s grilovaným lososem na konfitované zelenině s hráškovým pyré. Famózní!

 

Večer hážu špinavé hadry na hromadu před dveře pokoje...ráno mám před nimi srovnanou úhlednou čistou hromádku. Žádné příplatky, je to v ceně. Čumím. K dispozici je i cyklodílna, myčka na kola, půjčovna biků. Je moc příjemné vidět, že stejně dobře a kvalitně, jak jsme to dlouho znali jen ze "západu", to jde dělat i u nás.

 

 

Takže noc na krku, nad střechou Velký vůz, nejvyšší čas si to pěkně sesumírovat. Nenechte se zmást, že na samotný vrchol Králického Sněžníku mají cyklisté zákaz, okolní hřebeny především podél hranice nabízejí jednoznačně jedno z nejlepších bikování v Česku. Nahoře to není pro každého, zadarmo se tu nic nerozdává, užijí si tu milovníci těžkých trailů a náročného horského bikování. Pokud si na hřebeny netroufnete, nevadí, máte tu malebná, klidem sálající údolí nebo naopak bohaté atrakce sousední Dolní Moravy. A to je právě super, lokalit s tak bohatým výběrem u nás moc není. Když si to spojíte s příjemným Penzionem Kolovna, který je nejen dobrým nástupním bodem na Králičák i rychlebský hřeben, ale také nabízí u nás zatím ne úplně obvyklý standard kvality služeb, máte rázem před sebou parádní tip na luxusní výlet do neprofláklé, přitom velmi-velmi zajímavé lokality. Už teď se těším, až se sem zase vrátím.

 

 

 

Nástupní bod: Hynčice pod Sušinou

Cíl: Dolní Morava

Návratová trasa: Z Dolní Moravy kluci z Kolovny doporučují několik návratových variant: dá se jet přes Selské vrchy na Sklené a pak buď k Vojtíškovu přes Pomocnou, ale luxusní je vyšlápnout po prvorepublikové vojenské cestě na rozcestí Pod Babuší a užít si vrstevnici na Sedm cest a Mokřiny s parádním výhledem 

Délka: 34 km

Nastoupáno: 1650 m

Povrch: 45% lesní stezky, 40% asfalt, 15% lesní a polní cesty

Obtížnost: Vysoká

Highlights: jedny z nejlepších technických přírodních trailů u nás, krásná a divoká příroda

 

GPX download: