Trails
23. 07. 2012

DAVOS: BIKE ALL INCLUSIVE

Vyznavači plážové dovolené na to přišli už dávno. Nejlepší rekreace je tam, kde se o vás kompletně postarají. Ubytování, pláže, jídlo, služby, zábava – vše hezky na jednom místě. Nálepka All Inclusive ztělesňující plný komfort je téměř standardem. A co bikeři? Máme pro vás luxusní tip!

Vyznavači plážové dovolené na to přišli už dávno. Nejlepší rekreace je tam, kde se o vás kompletně postarají. Ubytování, pláže, jídlo, služby, zábava – vše hezky na jednom místě. Nálepka All Inclusive ztělesňující plný komfort je téměř standardem. Ale co bikeři? Určitá míra nepohodlí je pro milovníky horských kol tak nějak zvykem. Ale co když si taky chtějí užít trochu hýčkání? Najít oblast spojující krásné hory a scenérie, skvělé stezky i kvalitní zázemí ještě stále není jednoduchou záležitostí natož samozřejmostí. Jeden výborný tip bychom pro vás však měli.

 

Tipem, který zaručeně potěší bikerské srdce, je nejvýše položené město v Evropě - Davos. Kanton Graubünden, k němuž Davos náleží, najdete na jihovýchodě země u hranic s Rakouskem a Itálií. Popularita a výborná pověst třináctitisícového horského městečka není náhodou ani prchlivou sezónní náladou. Naopak. Věhlas Davosu má téměř dvousetletou tradici – vše začalo v 19. století založením klimatických lázní, vzápětí se postavila první lanovka, zavedla železnice a už se turisté jen hrnuli. Dnes je úzké údolí pod dohledem čtyř mohutných vrcholů Parsenn, Jakobshorn, Rinerhorn a Madrisa hojně navštěvovaným zimním i letním střediskem s vynikajícím renomé.

A co tedy Davos nabízí bikerům tak zajímavého, že je hrdinou tohoto reportu právě on? Kdybychom měli použít charakterizující výraz, pak je to právě „all inclusive“. Začíná to u přírodních podmínek daných švýcarskými Alpami, jejichž půvab je často až neuvěřitelný, pokračuje sítí více než 600 kilometrů značených stezek a tras, které hravě splňují ty nejnáročnější představy o all-mountainu, a končí dokonalými službami pro návštěvníky.

 

Zatímco krásných hor je na starém kontinentu jako máku a ani sítě horských stezek vhodných pro bikery nejsou výjimkou, je to právě dokonale vyladěná turistická infrastruktura, která Davos posunuje do bikerské extraligy. Na dovolené se tak můžete soustředit na sbírání zážitků a ostatní starosti pustit z hlavy. Při ubytování totiž dostanete kartu Davos Klosers Inclusive, která vám umožní bezplatné využití vlaků a lanovek v oblasti a řady dalších slev. Lanovek je v bezprostřední blízkosti Davosu hned šest a bez okolků vás vyvezou na okolní dvouapůltisícovky, kde se můžete zakousnout do pořádného all-mountainu. Pokud pomoc lanovek nevyhledáváte, nikdo vás do nich nasedat nutit nebude, ale při prvním vyvezení poznáte, o kolik víc zábavy budete mít díky nim na dosah. Lanovky tak spolu s vlaky nebo autobusy usnadňují a až neuvěřitelně rozšiřují rádius bikerských zážitků. To si doplňte pověstnou kvalitou a šíří služeb, čistotou a slušností a máte rázem dovolenou, kterou jinde budete hledat jen těžko. A to jsem vám ještě neřekl o davoském vyhřívaném venkovním bazénu s výhledem na okolní vrcholky, kde slovo relax dostává zcela nový rozměr.

 

Samostatnou kapitolou jsou stezky a traily, které protkávají celou oblast. O jejich velkorysé kilometráži řeč již byla, podívejme se však ještě na zub jejich kvalitě. Na výběr je mnoho tras různých obtížností – od šotolin, přes jednodušší stezky nad městem až po náročné vysokohorské přejezdy. Zatímco například v Rakousku jsou někdy bikeři s pomocí zákazů až příliš úzkostlivě drženi na šotolinových cestách, tady mají bikeři přístup na drtivou většinu horských stezek a singletracků. Ohleduplnost k ostatním návštěvníkům hor je tu samozřejmostí, a tak to funguje v pohodě. No a když se to vezme kolem a kolem, místní singletracky do puntíku potvrzují, co si už nějaký ten pátek nenechám rozmluvit – že švýcarské bikování patří k tomu nejlepšímu, co v Evropě můžete najít.

 

Tip 1: Superokruh na Keschhütte

 

Podle turistických brožurek je to „vlajková loď“ bikových tras kantonu Graubünden. A opravdu – 69 kilometrů dlouhý okruh s 2272 výškovými metry se nemá za co stydět. Zatímco na jiných trasách za vás nahoru budou makat lanovky, na tomto okruhu vám nikdo nic zadarmo nedá. Čekejte opravdovou alpskou túru plnou dlouhého tlačení, lahůdkových sjezdů a kýčovitých výhledů. Na začátku si vás trasa proklepne táhlým asfaltovým stoupáním do osady Dürrboden.

 

Tady se můžete naposled občerstvit ve stylové výletní hospodě, za kterou se již bez okolků zvedají ostré svahy 2606 metrů vysokého pasu Scaletta. Když se budete hodně soustředit na okolní výhledy, tlačení vám uteče jako nic a před vámi se z ničeho nic otevře výhled na sjezd úzkou stezkou zakleslou mezi kamenná pole.

 

Pomějete se pár kilometrů, jojo prostě pohádka, a už na vás shora zírá další sedlo a pět set výškových.

 

Tak zase do kopce. Trochu to bude bolet, ale jakmile se vyškrábete do sedla Kesch, už vás tu bude čekat nově postavená horská chata a s ní související požitky.

 

A zatímco se architekti ve vaší skupině budou rozplývat nad designovou čistotou stavby ve stínu majestátní tří a půl tisícovky Piz Kesch, ostatní se mohou pustit do sjezdu, který je solidní reklamou na biking – ostře řezané vysokohorské údolí, horská bystřina a ve svahu pěkně vlnící se singl. Nakonec spadnete do údolí a za střídání lesních cest, stezek a silnic prokličkujete přes Bergün do Filisuru, kde maratonci a milovníci nočního bikování pokračují dál do Davosu po vlastních, ti druzí vytáhnou kartu Davos Klosers Inclusive, sednou na vlak a v klidu se nechají odvést domů.

 

Tip 2: Lanovkové eldorádo

 

Jestli chcete naplno vyzkoušet, co obnáší luxus šesti lanovek v davoském údolí, pak je „Bahnentour Davos Klosters“ právě pro vás. 8x lanovka, 10 000 výškových metrů sjezd, 85 kilometrů celkově a příslib největší koncentrace singletrailů ze všech švýcarských bikových túr. To nezní špatně, co?

 

Ale nalijme si čistého vína. I do kopce si trochu šlápnete. Navíc stihnout to za jeden den vyžaduje až nezdravý úprk. Podle místních je jediná šance místní průvodce, který přesně zná trasu i jízdní řády lanovek. Jakmile prošvihnete jeden správný odjezd lanovky, s kompletní Bahnentour se můžete rozloučit.

 

Náš trailmaster Michal „Blue“ Janata nám naservíroval jen dvě části a bylo to tak akorát, abychom si to užili se vším všudy – bikování, výhledy, svačinky – není kam spěchat, jsme na dovolené, ne? Úseky Bahnentour je ideální rozložit do více dnů a důkladně si tak vychutnat skvělé traily, které křižují svahy nad Davosem.

 

Prostor mohou samozřejmě dostat také vaši stopaři, kteří ze spolupráce lanovek a mapy lehce vytěží další lahůdky.

 

Třeba trasu po vyhlídkovém singletracku Panoramaweg vedoucí od prostřední stanice Parsenbahn k chatě Parsenhütte, od ní doleva po horské cestě, ze které se asi po kilometru odpojuje ostrá stezka.

 

Chvílemi mezi kameny a skalkami spalujete výškové metry jako s forsáží, chvílemi se houpete v traverzu po loukách a v borových hájích. Do toho pár kořenů, abyste si pořádně vypilovali styl, a už víte, kudy vede cesta do bikerského ráje.

 

Tip 3: Údolní pohoupání

 

Nenápadný okruh davoským údolím vás neuchvátí divokými čísly výškových metrů ani dramatickými kulisami, přesto byl pro nás nejpříjemnějším zážitkem v oblasti. Ráno se z Davos Glaris vyhoupnete lanovkou na Rinerhorn do dvou tisíc výškových, kde začíná ultimátní traverzové představení – před vámi jsou dlouhé kilometry kultivovaně se vlnící stezky překonávající horské říčky, skalky, lesy i louky.

 

Chvíli tiše našlapujete jehličím, abyste v okamžiku bojovali se skalnatou technickou pasáži. Paráda až do vesnice Wiesen.

 

Tady stojí za pozornost především lednička kousek od návsi s bio výrobky místního statku, ve které si můžete vybrat z báječně vypadající nabídky domácích sýrů, tvarohů, marmelád a salámů. Žádný prodavač, žádná pokladna. Vyberete si podle chuti, platí se do malé kasičky na ledničce. Jen dávejte pozor, ať se nepoperete o nejlepší kousky, u nás to bylo jen tak tak.

 

Když máte nakoupené, vyměníte směr a po druhé straně údolí nejdřív proklínáte prudký nástup lesní cestou a poté zase mlaskáte na skotačivém singlu zařezaném do prudkého svahu k Davosu.

 

Tip: Nezapomeňte kliknout na záložku Info, kde vedle praktických informací najdete ke stažení kompletní mapu s traily i odkaz na popis a podrobnosti nejlepších tras v oblasti včetně GPS. Stačí jen vyrazit!

 

PRAKTICKÉ INFORMACE

 

Jak je to daleko

Z Prahy do Davosu je to necelých 700 kilometrů. Na švýcarských dálnicích potřebujete dálniční známku (40 CHF).

 

Na čem vyjet

Samozřejmě záleží na vámi vybraných trasách a jejich obtížnosti. Na většinu tras je ideální celoodpružený trail bike disponující 120 - 140mm. Jestli se chystáte do bikeparků, na zdvihy adekvátně přitlačte.

 

Počasí

Vybírejte měsíce se stabilním počasím, kdy je hrozba špatného počasí nejmenší. Ideální jsou letní měsíce případně brzké babí léto. I tak pozor – vždy si přibalte teplé oblečení, i v červenci vás může potěšit sněhová nadílka.

 

Jak se orientovat

S výběrem tras a výletů vám pomohou výborně připravené podklady s mapkami a itineráři tras, které najdete v infocentrech, stanicích lanovky a další turistické infrastruktuře. Pozor! Mapu s traily nejrůznějších obtížností si můžete rovnou stáhnout ZDE,  kompletní přehled s podrobnými informaceni včetně GPS ke stažení najdete přímo na stránkách oblasti.

 

Co nezapomenout doma

I v létě teplé oblečení. Lékárničku. Náhradní brzdové destičky. Dobré pojištění kryjící terénní cyklistiku.

 

Ubytování

Švýcarsko jako takové je drahé a Davos patří k těm dražším oblastem v něm. Najít cenově přijatelné ubytování není úplně jednoduché. Dobrý tip je však kemp Camping Rinerlodge v části Davos Glaris. Je čistý, výborně vybavený a na strategickém místě u vlakové zastávky a stanice lanovky.

 

Náročnost

Obtížnost je daná vybranými trasami. V oblasti jsou připraveny nenáročné „rodinné“ trasy i těžké alpské tůry. Pokud chcete vychutnat to nejlepší z oblasti, budete muset zvládnout dlouhé přejezdy, táhlá stoupání, tlačení i downhillové pasáže.

 

Užitečné odkazy

Turistický portál oblasti Davos Klosters: http://www.davos.ch

Turistický portál Švýcarska: http://www.schweizmobil.ch

Kompletní bikové mapy Švýcarska: http://map.veloland.ch

 

Jak si v Davosu odpočinout od kola

 

Eau-là-là

Krytý plavecký bazén s wellnesem přijde po náročném dnu na hřebenech víc než vhod. Vaše unavené tělo by mělo věnovat pozornost především venkovnímu vyhřívanému bazénu s masážními tryskami a impozantním výhledem na okolní alpské vrcholky. Vstupné je 9 CHF do bazénů a 26 CHF vám otevře cestu také do wellness části.

 

Kirchner Museum

V moderní minimalistické budově sídlí muzeum významného expresionistického malíře Ernsta Ludwiga Kirchnera. Zdejší sbírka Kirchnerova díla je největší na světě. V roce 2006 byl jeho obraz ze série Berlínské pouliční scény vydražen za 36 milionů dolarů, takže ozdobu vašeho obyváku tu spíše nehledejte.

 

Pivovar Monsteiner

Leží kousek za Davosem ve vesničce Monstein a údajně jde o nejvýše položený pivovar na světě. Ochutnat tady můžete nejen místní pivo, ale také celou řadu dalších pivních výrobků – nabídnou vám pivní fondue, pivní whisky nebo pivní salámy. V desetičlenné skupině můžete vyrazit na prohlídku pivovaru s velkou ochutnávkou. Vstupné 35 švýcarských franků.

 

Institut pro výzkum sněhu a lavin

Již 76 let studují vědci Institutu sníh, jeho vlastnosti a chování. Zatímco dříve byl zkoumán jako prostředek ohrožení horských údolí a lidských životů, dnes je z něj také ohrožený zdroj. I v létě můžete vyrazit na zajímavé exkurze přímo v terénu, které Institut pravidelně pořádá.

cookie

Používáme cookies

Abychom vám usnadnili procházení stránek, nabídli přizpůsobený obsah nebo reklamu a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzu. Jejich nastavení upravíte odkazem "Nastavení cookies" a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů a používání souborů cookies.

Souhlasíte s používáním cookies?

Ano, souhlasím Nesouhlasím Nastavení
close

Používáme cookies

Abychom vám usnadnili procházení stránek, nabídli přizpůsobený obsah nebo reklamu a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzu. Jejich nastavení upravíte odkazem "Nastavení cookies" a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů a používání souborů cookies. Souhlasíte s používáním cookies?

Nezbytné (technické)

Tyto cookies pomáhají s tím, aby byly webové stránky použitelné. Poskytují základní funkce jako je navigace na stránce nebo změna rozlišení prohlížeče dle velikosti vašeho zařízení. Bez těchto souborů nemůže web správně fungovat. Používáme krátkodobé (session cookie) – vymažou se z vašeho počítače po zavření prohlížeče.

Preferenční (funkcionální)

Preferenční soubory cookie umožňují webové stránce zapamatovat si informace, které mění způsob, jakým se webová stránka chová nebo vypadá jako je váš preferovaný jazyk nebo region, ve kterém se nacházíte.

Statistické (výkonnostní)

Tyto soubory cookie pomáhají vlastníkům webových stránek porozumět tomu, jak návštěvníci interagují s webovými stránkami tím, že shromažďují a hlásí informace, často anonymně.

Reklamní

Reklamní soubory cookie se používají ke sledování návštěvníků a jejich chování. Záměrem je zobrazovat reklamy, které jsou relevantní a poutavé pro jednotlivé uživatele, a proto jsou hodnotnější pro vydavatele a inzerenty třetích stran.

close

Cookies

Tento web používá soubory cookie a z hlediska zákona se jedná o osobní údaje. Správcem těchto osobních údajů je Petr Slavík, Klicperova 1910, 68601 Staré Město, IČ: 87296080.

Další detailní informace o tom, jak nás můžete kontaktovat a jak zpracováváme osobní údaje (včetně cookies), se dozvíte v dokumentu Zásady ochrany osobních údajů, který najdete na našem webu.

Obecně o cookies

Cookies jsou malé textové soubory, které mohou používat webové stránky k mnoha účelům, např. k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií nebo analýze návštěvnosti, některé slouží k tomu, aby si webová stránka pamatovala vaše preference. Tyto soubory se ukládají do vašeho zařízení (např. do počítače, tabletu nebo mobilního telefonu). Každá webová stránka může do vašeho prohlížeče odesílat své vlastní soubory cookies pouze v případě, pokud to umožňuje nastavení vašeho prohlížeče.

Zákon stanoví, že můžeme na vašem zařízení ukládat soubory cookie, pokud jsou nezbytně nutné pro provoz těchto stránek (viz sekce Nezbytné cookies), a to bez vašeho souhlasu, na základě tzv. oprávněného zájmu. Pro všechny ostatní typy souborů cookie potřebujeme váš souhlas, jehož plný text najdete zde, a který můžete kdykoliv odvolat pomocí tohoto formuláře.

Druhy cookies

Cookies se dělí podle účelu, k jakému jsou využívány a ta takto:

Nezbytné (technické)

Tyto cookies pomáhají s tím, aby byly webové stránky použitelné. Poskytují základní funkce jako je navigace na stránce nebo změna rozlišení prohlížeče dle velikosti vašeho zařízení. Bez těchto souborů nemůže web správně fungovat.

Tyto cookies lze blokovat (zakázat), ale část stránek se vám nemusí zobrazovat správně, některé části dokonce nemusí fungovat. Návody pro nejčastěji používané prohlížeče najdete zde:

Preferenční (funkcionální)

Preferenční soubory cookie umožňují webové stránce zapamatovat si informace, které mění způsob, jakým se webová stránka chová nebo vypadá jako je váš preferovaný jazyk nebo region, ve kterém se nacházíte.

Statistické (výkonnostní)

Tyto soubory cookie pomáhají vlastníkům webových stránek porozumět tomu, jak návštěvníci interagují s webovými stránkami tím, že shromažďují a hlásí informace, často anonymně.

Reklamní

Reklamní soubory cookie se používají ke sledování návštěvníků a jejich chování. Záměrem je zobrazovat reklamy, které jsou relevantní a poutavé pro jednotlivé uživatele, a proto jsou hodnotnější pro vydavatele a inzerenty třetích stran.

Seznam cookies

Na našem webu využíváme jak naše vlastní cookies, tak cookies třetích stran, jejichž vlastní zásady zpracování uvádíme zde:

Vypracovala advokátní kancelář Petráš Rezek

close

SOUHLAS SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ

Identifikace správce: Petr Slavík, Klicperova 1910, 68601 Staré Město, IČ: 87296080.

V souladu s ustanoveními Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679 o ochraně fyzických osob, v souvislosti se zpracováním osobních údajů (dále jen „Nařízení“) souhlasím tímto s tím, aby výše uvedená společnost (dále jen „správce“) zpracovávala mnou poskytnuté osobní údaje (dále jen osobní údaje), a to:

 • cookies

pro účely:

 • statistické(1) (např. doba vaší návštěvy našich stránek, nejčastěji používaná část webu apod.)
 • preferenční (např. identifikace prohlížeče, jazykové nastavení apod.)
 • marketingové a reklamní (např. personalizace reklamy, statistika vyhledávání apod.)
 • ostatní (jiné nezařazené technické účely)

Souhlas je možno nastavit pro všechny (tlačítko Ano, souhlasím) nebo pouze pro některé účely (zaškrtnutím příslušné části), případně je možné zamítnout vše (tlačítko Nesouhlasím).

Při udělení souhlasu smarketingovými a preferenčními cookies může docházet k profilování.

Poskytnutí údajů k účelům zpracování dle tohoto souhlasu je dobrovolné.

Beru na vědomí, že mám právo:

 • požadovat přístup k mým osobním údajům,
 • požadovat opravu či výmaz mých osobních údajů,
 • požadovat omezení zpracování,
 • vznést námitku proti zpracování,
 • na přenositelnost osobních údajů,
 • podat stížnost proti zpracování osobních údajů u Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Byl/a jsem poučen/a, že mám v souladu s Nařízením právo kdykoliv odvolat svůj souhlas odvolat pomocí tohoto odkazu.

Veškeré informace včetně možnosti výkonu svých práv, způsobu odvolání souhlasu a doby uložení jednotlivých cookies najdete v dokumentech Cookies a Zásady ochrany osobních údajů, které najdete na našem webu.

(1) Zpracování statistických cookies je naším oprávněným zájmem. Zaškrtnutím příslušné části zde můžete uplatnit námitku proti tomuto zpracování a zastavit jejich zpracování.