Blog
14. 04. 2020

VELKÝ PŘEHLED NOVINEK Z ČESKÝCH TRAILŮ A SINGLETRACKŮ NA ROK 2020

Co se chystá v trailových destinacích na tuto sezónu? A co nové projekty? Opět jsem pro vás připravil velké shrnutí novinek a zákulisních informací.

1. RYCHLEBSKÉ STEZKY

Na čestné první místo řadímě kluky z Rychlebek. Ti nejdřív neměli na výplaty, pak poprosili bikery o příspěvek, načež málem zbourali internet (o kampani na Hithitu jsme psali TADY) a teď už rubou o sto šest. Vyhlášená lokalita, která v řadě aspektů nastavuje měřítka českých trailů, tak hlasí dlouhý seznam chystaných novinek. Zfinalizovaný je Velbloud, v tuto chvíli zřejmě nejdelší a nejtěžší český trail plný obrovských kamenných ploten a prudkých sešupů.

 

Díky vybraným penězům se už maká na kompletním Jestřábovi, úplně nové lajně v nové lokaci, jako bonus bikeři dostanou ještě T-Ryse, technickou kamennou sekci navazující na trail Sítko. Mimochodem, stále ještě můžete na stavbu přispět TADY.

 

2. TRUTNOV TRAILS

 

Skoro to vypadá, že Trutnováci závodí s Rychlebkama o titul trailového úderníka roku. Na novou sezonu připravují hned 4 zbrusu nové traily v celkové délce 8 kilometrů. Závěrečného prodloužení se dočkal Bunkr trail, který se zároveň bude protínat i s endurovým Rýbrcoul trailem. Experti si mohou posouvat limity na Ptačí perspektivě - novém králi těžkých technických sekcí trutnovského revíru.

 

Novou chloubou trailové party kolem Honzy Rejla je 3 kilometry dlouhý Floutek (další fotky na FB Trutnov Trails). Trail, který se podařilo dokopat po čtyřletém úsilí, nese prestižní otisk kanadských Gravity Logic a kluci vzkazují: "Troufáme si tvrdit, že to bude jeden z nejhezčích flow trailů v Evropě..." A my se těšíme, až to zkontrolujeme!

 

3. KOLOVNA

  

Událostí trailové sezony se měla stát jarní otvíračka nové ambiciózní lokality postavené kolem penzionu Kolovna v atraktivních svazích pod Králickým Sněžníkem. Osobitou kombinaci drsnějších přírodních trailů i rychlých flow sekcí připravuje tým kopáčů kolem slovenského trailbuildera Viktora Nováka. Stopku dokončení první etapy sice vystavila především pandemie korona viru, v zákulisí se však mluví o tom, že ještě nejsou vyřízená všechna potřebná „razítka“, což není zrovna malý problém...

 

 

Místo jarního výletu do nové lokality si tak můžete zatím pustit aspoň naše preview video z „vlajkového“ trailu Kolovny.

 

4. PEKLÁK

 

Mohutnou trailovou ofenzívu letos zahajuje region pod Orlickými horami. Nenápadný, ale poctivý bikepark v České Třebové, který je mimochodem skvěle dostupný vlakem, staví vydatných 16 kilometrů singletracku v lokaci Javornického hřebene.

 

Nové stezky budou mít tři obtížnosti, zaměřené budou především pro začínající a méně zkušené jezdce. Projekt předpokládá dokončení během června, nejpozději pak do října tohoto roku. Peklák ale hlásí i další vylepšení – nová lajna Vyhlídka, pumptrack, trenažér skákání a sklil centrum. O postupu prací kluci pravidelně informují na FB Pekláku.

 

5. SINGLTREK ORLICKO

 

Další projekt vznikající v rajónu Orlických hor je Singltrek Orlicko. Už název napovídá, že za ním stojí „otec“ Singltreku pod Smrkem Tomáš Kvasnička. Ten konečně dostal šanci navázat na úspěch jizerskohorského projektu, který společně s Rychlebkama odstartoval českou trailovou horečku. V lokalitě Suchého vrchu, mezi pevností Bouda a Červenovodským sedlem, po zimě odstartovala stavba 20 kilometrů nových stezek, termín dokončení je léto příštího roku.

 

6. DOLNÍ MORAVA

 

A do třetice silný zástupce ústeckoorlicka. S velkorysým rozpočtem odstartoval na konci března projekt nových trailů na Dolní Moravě. Kope se 12 kilometrů, tři traily, tři obtížnosti. Zárukou kvality by měl být šéfkopáč s respektuhodným profesním životopisem – Míra Kopecký. Zajímavostí je, že do jeho "bagrového týmu" přestoupil i Pepa Kašík, který stojí za dobře hodnoceným bikeparkem Kareš. A podle prvních fotek to vypadá, že se kluci tobogánů vůbec nebojí!

 

 

Záludnou otázkou však je, jak bude řešena navazující infrastruktura v letní sezoně často turisty velmi přetížené lokality. Ale zpět k trailům, pokud umíte makat, kluci stále hledají kopáče;)

 

7. KLÍNOVEC

 

Za zmínku určitě stojí i západní strana trailového Česka. Na Klínovci, který podle nás nabízí dost možná nejlepší české flow svezení, v zimě dokončili poslední sekci šestikilometrového Barona, který vedle klasických flow lajn nabízí větší porci zábavy díky skokům a techničtějším prvkům. Kluci by rádi kopli i do dalších trailů, ale zatím je to hudba, řekněme, vzdálenější budoucnosti.

 

8. TELEGRAFICKY

  • TRAIL OF LIFE - biková lokalita v podhůří Bílých Karpat na východní hranici země doposud sázela především na "přírodní" bikování, do nové sezony připravuje v lokaci Pod Travičnou 3 kilometry lehkých flow trailů.
  • TRAIL U JERICHA - Po intenzivní těžbě se znovu otvírá i menší "kopec" u východomoravského Vlčnova. Aktuálně je v provozu dirtový park, modrý, červený plus výjezdový trail. Černý trail je vyčištěný a kluci makají na jeho prodloužení. Celková délka trailů se blíží ke třem kilometrům.
  • CYKLOPARK MYSLOČOVICE - A do třetice moravský zástupce nepříliš od sebe vzdálených lokalit. Z vesnice u Zlína dorazila dobrá zpráva - trail se letos podařilo spojit, takže nyní tvoří příjemný dva a půl kilometru dlouhý XC okruh. Brzy přibudou ještě nějaké lávky, ale stezka je už otevřená pro veřejnost.
  • ŠEMBERSKÉ STEZKY - zcela nový projekt roste u Českého Brodu, v první etapě se budují tři stezky tří obtížností a jedna stoupací stezka v celkové délce 5 kilometrů. Otvíračka měla být už v polovině dubna, kvůli epidemii odsunuta na neurčito.
  • SINGLETRAILOVÝ AREÁL LIPKY - U historického Telče v polovině dubna otevřeli menší síť stezek - 3 traily o celkové délce 3 kilometry. Čekejte nenáročné svezení okořeněné o několik odboček k černým sekcím. Víc info a mapka TADY.

 

9. POD ČAROU

  • Pozor, většina trailových center funguje v omezeném režimu nebo je zcela zavřených. Až vláda dovolí a začnete plánovat cestu, raději si ověřte aktuální situaci.
  • Je super, že ani krize způsobená korona virem neuhasila nadšení českých kopáčů, byť jim v mnoha ohledech zásadně komplikuje přežití. Pokud jen trochu můžete, pomozte „svému“ trailcentru třeba předplacením návštěvnického příspěvku, kluci si to v tuhle zlou dobu fakt zaslouží.
  • Pozornost si nepochybně zaslouží i trailová ofenziva severní, respektive severovýchodní části republiky. Na poměrně malém prostoru tu vzniká velmi silný řetěz trailcenter – nejzápadněji Trutnov trails, pak Peklák a Singltrek Orlicko, Dolní Morava, Kolovna a na východě to jistí Rychlebské stezky. Wow!
  • A jeden důležitý bod na závěr. Ačkoliv se o tom po zimě a především kvůli korona viru v poslední době moc nemluví, letos se očekává další nálet kůrovce, který v minulém roce začal s masakrem českých lesů. Pokud máte rádi bikování, zajímejte se i o to, co a jak se děje s našimi lesy, protože to je jedno z nenápadných, ale o to zásadnějších ohrožení fungovaní „našich“ trailů.