09.11.2012 Czech Republic

ČESKÝ MTB PRŮVODCE - 7 TOULOVCOVY MAŠTALE

V dalším dílu průvodce míříme za skvělým bajkováním na pomezí Čech a Moravy. Kousek od Litomyšle nás už čekají Toulovcovy Maštale – malá, ale krásná lokalita vonící skalami, potůčky a borovicemi.

authors:

Petr Slavik

photos:

Petr Slavik

 
 
story
gpx

ČESKÝ MTB PRŮVODCE - 7 TOULOVCOVY MAŠTALE

ČESKÝ MTB PRŮVODCE - 7 TOULOVCOVY MAŠTALE

ČESKÝ MTB PRŮVODCE - 7 TOULOVCOVY MAŠTALE

ČESKÝ MTB PRŮVODCE - 7 TOULOVCOVY MAŠTALE


Popis trasy: 

Start máme naplánovaný v městečku Proseč, odkud můžeme pohodlně vyrazit na průzkum vyhlášeného labyrintu pískovcových skal. Vybrat si můžeme dobře značené nenáročné cyklotrasy i zajímavé lesní stezky. My samozřejmě volíme druhou variantu.

Brzy se noříme do borovicového lesa a úzké stezky nás vedou údolíčky sevřenými mezi skalami. Oblast je hojně navštěvována turisty, proto mějte kolo vždy pod kontrolou a buďte ohleduplní.

Lesní stezka nás přivádí ke Kolumbovu vejci, které samozřejmě nemůžeme minout. V oblasti naleznete celou řadu roztodivně tvarovaných skalních útvarů, takže budete mít neustále co zkoumat. Z Maštalí si na chvilku odskočíme za památkami i občerstvením. Přijíždíme totiž k zámku Nové Hrady, kterému se říká „České Versailles“. Toto lichotivé označení si krásně opravená památka určitě zaslouží. A mimochodem – mají tu skvělou cukrárnu.

A jsme zpět na lesních cestičkách. Konečně míříme do srdce Toulovcových Maštalí – rozsáhlému skalnímu městu, v jehož labyrintu se kdysi ukrýval loupeživý rytíř Toulovec. To stojí za prohlídku! Zbývá ještě pár šlápnutí a jsme na konci dnešního seriálu, ve kterém jsme si projeli nejlepší stezky v Toulovcových Maštalích.


Značení a Mapy:  V této malé oblasti je tak hustá síť cest a stezek, až se vám z toho může zamotat hlava. Vše je dobře proznačeno, ale aspo? při první návštěvě doporučujeme mapu.


Délka: 22 km


Převýšení: 610 m


Povrch: 50% lesní stezky a traily, 35% lesní a polní cesty, 15% asfalt


Obtížnost: Střední. Krátká vyjížďka bez velkých převýšení, zato se solidní technickou obtížností.


Highlights: koncentrace zážitků na malém prostoru, dostupná poloha, zajímavé skalní prostředí, variabilita tras


Hodnocení Trail-Busters: Maštale jsou díky své poloze, mírnému převýšení přitom velmi zajímavému terénu plnému krásných lesních stezek skvělou lokalitou. Nepočítejte, že tu strávíte týden, na to jsou moc malinké, ale když si připočtete okolí, na víkend to je tak akorát. O víkendech a v sezóně tu bývá na malém prostoru hodně lidí, takže to chce vybírat mí? freventované dny a velkou ohleduplnost.


GPX download:

ČESKÝ MTB PRŮVODCE - 7 TOULOVCOVY MAŠTALE