16.10.2015 Canada

TOP OF THE WORLD NA VLASTNÍ KŮŽI

V legendárním kanadském Whistleru najdete stovky trailů, ale jen jeden z nich je opravdu speciální. První vysokohorský trail v Severní Americe. Kapacita striktně omezena na pouhých 150 bikerů za den. A nezaměnitelné kulisy granitových věží pohoří Coast Range. To je ikonický Top of the World.

authors:

Jan Ševeček

photos:

Jan Ševeček

 
 
story

TOP OF THE WORLD NA VLASTNÍ KŮŽI


Už samotný název naznačuje, že tady půjde o víc, než jen parádni pocit z jízdy. Bikerský bombónek vybudovaný v roce 2012 a začínající ve výšce více než 2000 mnm. je jedinečný tím, že je prvním lanovkou dostupným vysokohorským trailem nad linií lesa v Severní Americe. Pocit vyjimečnosti dodává i striktně omezená kapacita 150 bikerů denně z důvodu dopadů provozu na trailu na okolní prostředí i jeho opotřebení. Když se na jeho začátku rozhlédnete po okolní horské scenérii, pochopíte, že tvůrci trailu nemohli vybrat lepší jméno. A představa, že vás směrem dolů čeká načechraných více než 1400 výškových, taky neurazí.


Vše začíná koupí speciálního lístku ($33) na lanovku v bikeparku, která vás vezme až "nahoru". Při koupi se paní v okýnku zeptá, jaké jsou vaše bikovací schopnosti a samozřejme vám připomene, že vše je na vlastní nebezpečí. Pár minut téhle omáčky a po nějaké chvíli už sedíte na lanovce a sledujete bikery v parku z ptači perspektivy.


Jakmile dorazíte do horní stanice Peak (2182m.n.m.), jde se na to. Začátek jízdy dolů začíná cca 5min sjezdem po tzv. “gravel road” neboli nezpevněné široké cestě, která v zimě slouží jako sjezdovka. Za chvíli už stojíte u odbočky k samotnému trailu Top of the World. Po nezbytném “high five” plácnutí s kámošema se jde na to! Technické kamenité úseky střídají rychlejší “flow” sekce, ostré i klopenější flow zatáčky a k tomu všemu nekončící výhledy. Co víc si přát…


Když uz se trail ponoří do mírně zalesněné části, což je přibližně po 20 minutách jízdy, máte na výběr ze dvou cest. Jedna z nich se vrací zpět do bikeparku, kde na vás čeká řádka dalších trailů různých obtížností a je jen na vás, který si vyberete. Celková délka této varianty z vrcholu Top of the World s dalšími traily je 11 až 16 kilometrů, převýšení 1500 metrů, obtížnost Black Diamond. Když to pošlete na druhou stranu, připravte se na trošku šťavnatější masíčko. Rozplétá se tu dalších pět skvělých, zato hodně náročných trailů s obtížností Black Diamond a Double Diamond. Na nich si sice ani na chvilku neodpočinete, ale budete je milovat stejně jako celý Top of the World. Když tohle všechno ve zdraví zvládnete, bude pozdní odpoledne a vy budete mít chuť na pořádně vychlazené pivko. Ještě, že je přesně na konci posledního trailu známá “whistlerovská” hospoda Dustys… ;)

Tak Honzo, my ti moc děkujeme, žes nás při tom pátku tak hezky nas*al a zase se někdy ozvi;)


TOP OF THE WORLD NA VLASTNÍ KŮŽI

TOP OF THE WORLD NA VLASTNÍ KŮŽI

TOP OF THE WORLD NA VLASTNÍ KŮŽI

TOP OF THE WORLD NA VLASTNÍ KŮŽI